C++ ile Kripto Ticaret Botu Geliştirmek / Bölüm 3

Projeyi son hız geliştirmeye devam ederken pre-release(ön sürümü) aktif olarak denemeye başladığımı söyleyebilirim. Aynı zamanda geliştirme süreci benim için epey öğretici geçiyor. Bu süreç içerisindeki öğretiler projeyi ilk planladığım şekilden daha farklı rotalara doğru sürüklemeye başladı. Geçen yazıda da bahsettiğim proje bağımlılıklarını(kütüphaneleri) projeye statik olarak eklemiş ve projeyi beklediğimden biraz daha fazla hantallaştırmıştım. Daha sonradan düşününce bağımlılıkları projeyle taşımak yerine sistemden kullanmayı, eğer sistemde de yoksa CMake’in bize sağladığı modüller sayesinde sisteme yüklemeyi daha mantıklı buldum ve projeyi bu yönerge de geliştirmeye devam ettim. Bu sayede projede şu bağımlılıklardan kurtulmuş oldum ve CMake modülleri sayesinde şu bağımlılıkları kontrol edip gerekirse edinmeyi sağlamış oldum,

  • LIBSQLite3
  • LIBCurl
  • LIBCap

Ayrıca proje içerisine install.sh dosyası ekledim ve kullanıcıya CMake ile build etmek yerine install.sh dosyası ile kurulumu daha kolay bir şekilde gerçekleştirmesini sağladım. Bu install.sh dosyası da temelde CMake kullanıyor olsa da tüm bağımlılıkları tarıyor gerekli konfigürasyonları kullanıcı yerine yapıyor ve kurulumu epey sadeleştiriyor.

Geçen yazı da bir Orange Pi Zero 2 alacağımdan ve projeyi bu cihaz üzerinde çalıştıracağımdan bahsetmiştim. Evet cihaz elime ulaştı ve yukarıda bahsetmiş olduğum pre-release(ön sürümü) cihaz üzerinde aktif olarak denemelere başlamış oldum.

Projeyi hala geliştirme aşamasında düşünebiliriz, çoğu gereksinimi projeye eklemiş hatta projeyi ayağa kaldırmış olsam da projenin en can alıcı kısmını yani alış-satış algoritmasını geliştirmedim. Bu algoritmanın geliştirilmesi de muhtemelen epey vakit alacak. Burada nasıl bir algoritma kullanmam gerekiyor zamanla düşünerek ve geliştirerek paylaşıyor olacağım. Takipte kalın.

ahakan
22 repositories, 17 followers.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir